ЛітератураКнижки, які не псуються від спеки: що читати дітям на канікулах

Навчальні будні позаду, а це значить, що можна цілих три місяці геть не вчитися!
Проте ця заборона далеко не завжди стосується читання, особливо, якщо у списку на літо – найцікавіші, перевірені часом, експертами і ровесниками книжки для будь-якого віку.
УП.Культура вибрала десять книжок для дітей і підлітків, які не нудно читати влітку і які не відпустять вас до самого завершення канікул.


 Галина Ткачук, Оксана Була. Гойдалка під кленом / The Swing under the Maple Tree
Братське, 2016
Завжди є ті, хто влітку не розслабляється і ставить собі все нові й нові виклики. Приміром, читати влітку не рідною мовою, а однією з іноземних, щоб паралельно вивчати нові слова або підтримувати рівень володіння мовою.
Для таких читачів українсько-англійська білінгва "Гойдалка під кленом / The Swing under the Maple Tree" письменниці Галини Ткачук та художниці Оксани Були – ідеальне читання.

Проста й захоплива літня історія про гойдалку, двох дітлахів і квіти, що схожі на дельфінів. Про негарні вчинки і способи їх виправлення, про взаємодопомогу й підтримку.
Чергова книжка-картинка в перекладі Оксани Лущевської поповнила серію білінгв від видавництва "Братське", де раніше вийшли відзначені критиками "Скільки? / How many?" Галини Кирпи й Ольги Гаврилової, "Монетка / A coin" Анни Хромової та Анни Сарвіри та інші.
Катерина Міхаліцина. Хто росте в парку?
ВСЛ, 2016
Ця книжка ідеальна для того, щоб узяти її з собою в парк чи в ліс і за читанням неспішно вивчати різні види дерев.
"Хто росте в парку?" – винятково художній нон-фікшн, ніжно ілюстрований Оксаною Булою. За сюжетом малесенький листочок шукає дерево, якому він належить, – у такій простій сюжетній канві насправді ставляться вкрай важливі екзистенційні питання "Хто я є?", "Звідки я?", "Я не такий, як усі, це нормально?".
 Пошуки "рідного" дерева дали авторці нагоду розповісти про різні дерева, що ростуть у парку, чим вони відрізняються, що їх виділяє, які їхні зовнішні особливості. В результаті – дитина бачить на малюнках різні листочки, стовбури й кору, вчиться розрізняти дерева й співпереживає маленькому листочку, який урешті знайде свого родича.
Книжка для дошкільнят і молодших школярів.

Іван Андрусяк. Стефа і ЧакалкаФонтан казок, 2016
На продовження дотепної історії про Стефу і Чакалку чекали тисячі дітлахів. Й ось Іван Андрусяк видав повне зібрання пригод Стефи в одному томі. Туди ввійшли повісті "Стефа і її Чакалка", "Кабан дикий – хвіст великий", що раніше виходили окремими книжками у "Гранях-Т", і свіжа "Чакалка і Чупакабра". Нове видання ілюструвала Ольга Кузнецова.
"Стефа і Чакалка" побудована за традиційними законами казки, де є головний герой (у нашому випадку – героїня), порушена заборона і покарання зі страховиськами, темним лісом і всілякими пригодами.
Стефу-забіяку, Стефу-вередунку, Стефу-неслухняника забирає у звуконепроникному мішку разом із іншими неслухняними дітьми Чакалка – істота казкова, покликана перевиховати нечемних дітей і зробити із них… бабаїв (до слова, бабаї в Андрусяка – то всілякі радянські пам’ятники на кшталт Родіни-Матері – Бабаїхи, уже скинутого Леніна з бульвару Шевченка – Бабая тощо).
Вийде в Чакалки це чи не вийде, варто дізнатися з книжки, а я лишень зазначу, що трилогія надзвичайно цінна тим, як доступно в ній подаються різноманітні знання про природу.
Приміром, читачі дізнаються, що в кабанів є спеціальний дуб, за яким вони міряються силою і з якого зчитують різну інформацію. Також цікаво, що поранений зайчик плаче, мов немовля.
Ну, а авторська інтерпретація образу Чупакабри й узагалі заслуговує на окрему відзнаку. Повість написано доброю живою мовою для учнів молодшої та середньої школи.

Сашко Дерманський. Трилогія про Чудове ЧудовиськоА-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2006-2014
Сашко Дерманський – один із небагатьох українських дитячих письменників, який справді вміє писати смішно. Йдеться не про легенькі усмішки від поодиноких вдалих жартів чи застиглої посмішки від зчитуваної іронії або сарказму, які виловлює дорослий читач, а про справжній сміх від добротного гумору, доступного і дорослим, і дітям.
Мені здається, секрет у тому, що Дерманський повсякчас заграє зі своїми юними читачами, змушує їх упізнавати вже знайомі "тексти" з тих-таки мультиків (Чудове Чудовисько, приміром, дуже нагадує героя "Корпорації монстрів"). Ілюстрували книжки Максим Паленко та Іван Сулима.

На сьогодні пригодницьку трилогію Сашка Дерманського завершено, є "Чудове Чудовисько", "Чудове Чудовисько в Країні Жаховиськ" та "Чудове Чудовисько і Погане Поганисько".
Головні персонажі повістей – дівчинка Соня, її рожевий у фіолетові цяточки друг Чу (властиво, Чудове Чудовисько) і компанія, яка то тут, то там допомагає друзям урятуватися від чергової халепи.
Обережно: із книжок можна дізнатися багато відьомських секретів, адже Соня – маленька відьма, яка живе у великому місті.
Трилогію написано з доброю долею гумору, проте їй не бракує й гостроти, конфлікту і переживань за долі головних героїв.

Лора Інголз-Вайлдер. Будиночок у прерії
Основи, 2015, переклад з англійської Євгенії Кононенко
Перший український переклад книжки, якою зачитувалися покоління американців.
"Будиночок у прерії" Лори Інголз-Вайлдер – автобіографічна повість про життя тих, хто наважився переселитися з обжитих земель глибше на Дикий Захід. Написана від імені дитини, якій далеко не все зрозуміло й, що образливо, якій далеко не все пояснюють.
 


Марк Лівін. Бабине літоВіват, 2016
Читацьку аудиторію цієї повісті визначити непросто.
З одного боку, "Бабине літо" – книжка про 10-річного хлопця, написана від його імені, просякнута його переживаннями, думками й усім, чим живе дитина, чиї батьки розлучаються. З другого – текст місцями нагадує авторські спогади і, крім того, в сучасних дитячих книжках дуже рідко трапляються перед- і післямови (для Лівіна їх написали Катерина Бабкіна й Любко Дереш).
Отож, зупинімося на тому, що ця книжка підійде для читачів від десяти років. У ній можна зустріти головного героя, Ждана, який проводить літні канікули в бабусі, знаходить там друзів і нове захоплення – футбол. Чомусь він називає це заняття "гупати м’яч".
Це дуже щира проза з переконливим дитячим голосом, правдивими діалогами й мудрощами, які ненав’язливо пропонуються читачам, так, що ті й не помічають, буцімто їх чогось навчили.
Марку Лівіну також вдалося прописати переживання дитиною розлучення – неприйняття, страх, любов, розуміння й на диво правдиве і непафосне завершення історії. Це проза, що додає надії.

Елеанор Портер. ПоліаннаЧас майстрів, 2016, переклад з англійської Богдана Гора
Класика світової літератури із мрійливими ілюстраціями художниці Надії Каламєєць.
Уже понад століття 11-річна Поліанна вчить читачів найголовнішому – бути щасливими. Сюжет може видатися банальним і вже тисячі разів читаним у романах Діккенса: маленька сирота після смерті батька оселяється в суворої тітки, яка з кожною новою сторінкою стає все менш строгою і в результаті й зовсім лагідною.
 Дивовижно, як геть не нова й місцями жахливо сентиментальна історія може мати такий життєдайний ефект. Підозрюю, все завдяки грі в радість: Поліанна постановила в будь-якій життєвій ситуації радіти, навіть коли радіти геть не було з чого. І ця гра, мов вірус, вражає читачів.
На замовлення читачів Елеанор Портер також написала продовження історії Поліанни – "Поліанна виростає", український переклад книжки побачив світ у видавництвах "Махаон-Україна" та "Рідне слово".

Люсі-Мод Монтгомері. Сага про Енн із Зелених ДахівУрбіно, 2012-2016, переклад з англійської Анни Вовченко
Нарешті українською вийшла остання, восьма книжка з циклу Люсі-Мод Монтгомері про Енн із Зелених Дахів, яка спершу була панною Ширлі, а тоді стала пані Блайт.
Вісім романів у неперевершених, плавних і дуже органічних перекладах Анни Вовченко порадують читачів від молодших підлітків до… їхніх батьків.
 Цикл, що писався кілька десятиліть від кінця ХІХ і майже до середини ХХ століття, побудовано таким чином, що історія 12-річної рудокосої дівчинки Енн починається як дитяча книжка, але вже в другому романі Монтгомері запропонувала добротну юнацьку прозу, що, втім, у сьомому томі знову зводиться до дитячої прози й у восьмому доростає до болючого письма про війну і тих, хто в тилу.
У прозі Люсі-Мод Монтгомері не бракує нічого: ані гумору, ані яскравих персонажів (у тому числі й майстерно виписаних другорядних), ані фраз, які хочеться цитувати, ані переживань і болю.
Ідеальні книжки для тих, хто обожнює читати родинні саги, спостерігати за життям улюблених персонажів і надовго занурюватися в реальність, яку витворює добра література.

Ред’ярд Кіплінг. Нові пригоди Сталкі та його командиНавчальна книга-Богдан, 2016, переклад з англійської Сергія Стеця і Богдана Стасюка
"Нові пригоди Сталкі та його команди" завершують цикл шкільних оповідань Кіплінга. Український двотомник – одне з найповніших видань історій про Сталкі у світі.
Шкільні оповідання Кіплінга – реалістичні, хуліганські навіть для наших часів, що вже й казати про середину ХІХ століття. В одному з них ідеться про вчителя, який підозрює учнів у гомосексуалізмі, в іншому – жорстко і правдиво про цькування в середовищі школярів.
 іплінг, який писав про закони виживання у джунглях, так само чесний і в питаннях, що стосуються виживання в людському світі, яке мало чим змінилося з часів написання "Нових пригод Сталкі".
Книжка для старшокласників, які не цураються складної мови, гострих питань, складних тем і реалізму в зображенні найменш привабливих сцен.


Юстейн Ґордер. Помаранчева дівчинкаЛітопис, 2016, переклад із норвезької Наталі Іваничук
Як і "Поліанна", ця книжка, попри загалом невеселу тему, має дивовижний життєствердний ефект.
Поміж розмовами про життя і смерть, телескоп "Ґаббл" і теорію Великого Вибуху популярний норвезький філософ і письменник розповів зворушливу історію кохання.

І ще одну – надзвичайну історію любові до життя. І ще одну – про 15-річного хлопця, який одного дня знаходить листа "з того світу": його батько давно помер, але встиг написати йому, дорослому, послання. У ньому – цілком філософська розмова, яка, втім, не залишає читачів байдужими й приносить катарсис, часом до сліз.
Ґордера часто лають за те, що його історії дуже спрощені, місцями аж до банальності. Але, як на мене, це і його сильний бік. Він просто говорить із читачами на теми, на які складно взагалі говорити. Він ставить незручні запитання й не боїться простих історій. Я б гаряче радила цю книжку підліткам у часи різних життєвих гойдалок, сумнівів і вагань.

7 фільмів, головним героєм яких є підліток з його переживаннями, успіхами і невдачами, мріями і побажаннями. Перегляньте ці фільми, якщо хочете глибше зрозуміти світ підлітка.

 

 


 1. Отрочество/Отроцтво (2014 р., США, драма) 

  Історія охоплює дванадцять років життя Мейсона (від першого класу в школі до першого дня в коледжі) і складається з невеликих епізодів, що показують дорослішання і відносини з батьками дитини, підлітка, юнака.Фільм дуже природній, простий. Саме цим він приваблює глядача, він дуже близький кожному. Героям дуже легко співпереживати, адже всі ми були в такому віці.
 2. Невидимая сторона/Невидима сторона (2009 р. США, драма) 

  Фільм про непросту долю средньостатистичного безпритульного з вулиці з неблагополучної сім’ї, якому пощастило – його врятувала добра людина з чуйним серцем. З пчуття щирого співчуття його бере до себе жити забезпечена християнська сім’я. Майкл володіє добротою, спокійною вдачею і спортивним талантом. Його новоспечена сім’я піклується про нього і підтримує його в труднощах та досягненнях у навчанні і в спорті.
 3. Класс/Клас (2007 р., Естонія, драма) 

  Звичайна естонська школа, випускний клас. Хлопець на ім’я Йозеп постійно терпить насмішки і знущання з боку однокласників. Ніколи не відповідаючи на випади, він провокує їх «жартувати по-дурному» все далі і далі,  до тих пір, поки за нього не заступився один з колишніх насмішників – Каспар. У класі починається протистояння, яке поступово загострюється, наближаючи неминучу розв’язку…
 4. Пацаны/Пацани(1983 р., СССР, драма, кримінал) 

  Фільм починається з питань – героїв фільму запитують про добро і зло, про їх моральні принципи. Головний герой фільму, 15 річний підліток через крадіжку опиняється на лаві підсудних. Звідти в якості покарання його направляють у трудовий виправний табір, де збирають таких же, як він «важких» підлітків на перевиховання. Хлопці працюють на прополюванні полів, а розважаються на танцмайданчику. У фільмі показано, як сім’я, оточення хлопців впливає на їхні долі. Показано їх ставлення до життя, батьків , спорту і дорослих.
 5. Чучело/Опудало(1983 р., СССР, драма)

  Повний драматичних колізій фільм, знятий за мотивами однойменної повісті В. Железнякова. Історія чистої, мужньої і самовідданої дівчинки Олени, яку прозвали однокласниками «опудалом», змусить вас на багато що поглянути іншими очима.
 6. Сегодня я пойду домой один/Сьогодні я піду додому один (2014 р., Бразилія, драма, мелодрама)  

  Леонардо – незрячий підліток, якому потрібно впоратися з ревнощами своєї подруги Джованни і одночасно спробувати розібратися в почуттях, які з’явилися до нового друга Габріеля.Так, це фільм про одностатеву любов, але зовсім без пошлості. Він добрий і щирий. Це фільм про буремний світ підлітка. Про його переживання, розуміння і нерозуміння, визнання і невизнання. Тут ви побачите і дитячо-батьківські відносини, і підлітковий протест, і перші кроки в доросле життя.

 7. Уроки французского/Уроки французького (1978 р., СССР, драма) 

  Повоєнні роки. Одинадцятирічного Володю мати відправляє з села в райцентр вчитися. Хлопчик поселяється у жінки, яка втратила на фронті чоловіка і залишилася з трьома дітьми. Молоденька вчителька французької мови Лідія Михайлівна намагається допомогти Володі. Під приводом додаткових занять вона намагається нагодувати хлопчика, але він відмовляється від їжі. І тоді вчителька вдається до хитрощів: вона пропонує йому грати в «пристінок» на гроші, і, звичайно, підіграє Володі. Незабаром Лідію Михайлівну виженуть зі школи … 
5 чудових комедій про дітей і з дітьми

1. Твои, мои, наши/Твої, мої, наші (2005 р., США, мелодрама, комедія)

Овдовілий адмірал берегової охорони зустрічає жінку своєї мрії, яка нещодавно втратила чоловіка. Дві, вже немолоді, людини покохали один одного і вирішили одружитися. А що робити – люблячі люди повинні жити разом, навіть якщо у нього вісім дітей, а у неї їх десять. І поки діти б’ються один з одним за територію, їхні батьки проходять перевірку на міцність почуттів …


2. Лысый нянь: спецзадание/Лисий нянь: спецзавдання (2005 р., Канада, США, триллер, драма, комедія)
Він Дізель грає морського піхотинця, незворушного спецагента , якому дали завдання охороняти дітей викраденого вченого. Це виявилося непростою місією, так як про п’ятьох дітей з усіма їх проблемами дбати дуже непросто. Адже їх неможливо примусити слухатися. Тільки, допомагаючи , виручаючи і завойовуючи їх серце, спецагенту вдається знайти з ними спільну мову.


3. Оптом дешевле/Оптом дешевше (2003 р.,США, комедія)
Фільм про те, як кар’єра і робота батьків переплітаються з вихованням їх 12 дітей. Після народження перших дітей, тато і мама вирішують переїхати в спокійне тихе містечко. Але раптом після багатьох років життя, їм посміхнулася вдача, і ось мама пише книгу про виховання дітей і їде її «розкручувати» в Нью- Йорк. У той час, як тато, який все життя тренував дорослу спортивну команду, раптом стає відразу єдиним дорослим, якому треба піклуватися про своїх 12 дітей.


4. Миссис Даутфайр/Місіс Драутфайр (1993 р., США, драма, комедія)
Неприємності сиплються на Деніеля Хіларда: він втрачає роботу, від нього йде дружина і після розлучення йому дозволено бачити дітей всього раз на тиждень! Але Деніель знаходить вихід – переодягається в жіноче плаття і стає Місіс Даутфайр – немолодою жінкою. Він наймається до власної дружини в домробітниці, і тепер може бачити своїх дітей щодня. Наслідки, будуть дуже непередбачуваними.


5. Усатый нянь/Вусатий нянь (1977р., СССР, комедія)
Молодий чоловік, лобуряка – допризовник Кеша, не здатен надовго затриматися ні на одній роботі. Ну ніяк не хоче він перетворюватися у дорослу людину! І ось він стає об’єктом сміливого експерименту: його беруть на роботу в дитячий садок. Розлучитися з дитинством йому допоможуть діти …
 

Література батькам для спільного читання з дітьми

                                                                                                                                                                 
  1. Аудариня А., Путниньш М. «Откуда беруться дети»

Кольорові комікси про появу дитини – намальований весь процес від зачаття і виношування плоду до пологів і обрізання пуповини. Книга, яка відповідає на ряд питань на сексуальну тему.

 

 

 

 

 

 

 2. Бретт Дорис “Жила-была девочка, похожая на тебя… Психотерапевтические истории для детей»

Що говорити дитині, яка боїться темряви? Або маленькому педанту, який відмовляється робити те, що у нього відразу не виходить добре? Або тому, кого докучають в школі однолітки? Або тому, хто пережив розлучення батьків? … У книзі австралійського дитячого психолога Д.Бретт читач знайде цілу купу прикладів, рецептів та рекомендацій для цих та багатьох інших проблемних ситуацій.
 

 3. Дарвилл В., Пауэлл К., Перфильев О. «Детям о сексе и деторождении. Как правильно рассказать об этом». 

Автори – відомі американські фахівців в області сімейних стосунків і планування сім’ї, викладачі основ сексуального виховання у початковій школе. Вони справжні професіонали, які тонко, тактовно, зі знанням справи, простою і зрозумілою мовою розповідають дітям і підліткам про їх дорослішання і статеве дозрівання, про їх тіло, про відносини між статями, про гігієну і сексуальність, вагітність та пологи. В основу книги лягли тисячі питань на цю хвилюючу тему, саме ті, які так часто ставлять батьків у глухий кут, але обов’язково вимагають правильних і чесних відповідей.
4. Кали Давид, Блок Серж «Враг».
Книга допоможе вашим дітям зрозуміти, що таке війна, ворог і купу різних незрозумілостей на дану тему. “Ворог” – антимілітаристська книга італійського письменника Давида Калі і французького ілюстратора Сержа Блоку. Втомлений від нескінченної війни солдат сидить в окопі і думає про “ворога” – про те, кого командири у своїх агітках зобразили справжнім чудовиськом, що вбиває жінок і дітей. Написаний від першої особи, по-дитячому простим текстом Калі розкриває все більш і більш самостійні роздуми героя, а лаконічні, але дуже виразні малюнки Блоку точно передають відчуття, які охопили солдатів – порожнечі, страху і самотності. Зрештою солдат розуміє: війну у що б то не стало треба припинити. Для цього він вирішує проникнути у ворожий окоп, де його чекає зовсім не те, що він очікував побачити.

 5. Окесон Ким Фупс, Эриксон Эва «Как дедушка стал привидением»

Дана книга допоможе дитині зрозуміти і пережити втрату. Книга про те, як жив-був хлопчик, якого звали Його Есбен, і був у нього дідусь, якого він називав Дідусем. Але одного разу все змінилося, вірніше, Есбен і раніше називав свого дідуся Дідусем, тільки Дідуся не стало. Мама сказала Есбен, що Дідусь відправився на небеса, а тато сказав, що Дідуся поховають і він стане землею. Але батьки помилялися, бо в той же вечір Дідусь повернувся і сів на комоді в кімнаті Есбена. З книжки про привиди Есбен і Дідусь дізнаються, що люди стають привидами, якщо щось не доробили у своєму житті. Дідусь приходить до хлопчика щоночі, і вони разом намагаються згадати, що  ж  Дідусь забув.
 6. Петрановская Людмила «Что делать, если…».

Відомий дитячий психолог в захоплюючій формі розповість вашій дитині як правильно діяти в складних ситуаціях, з якими вона стикається на кожному кроці, а барвисті кумедні картинки допоможуть їй подолати страх і уникнути небезпеки. Ви дізнаєтеся що робити, якщо: ти загубився; не встиг вийти з вагона метро; ти один вдома, а в двері дзвонять; тобі зустрілися чужі собаки; твоя кішка залізла на дерево; занадто жарко і занадто холодно; погода стає небезпечною; тебе дражнять хлопці; з тобою ніхто не дружить; тебе сильно кривдять; пристає незнайомий чоловік; ти боїшся темряви і монстрів.


7. Петрановская Людмила “Что делать если…2”
У новій книзі відомого психолога мова піде про вибір, про прийняття рішень, про відповідальність, про те, як важливо вміти оцінювати ризики. Вона стане розумним співрозмовником для школярів і безцінним помічником для їхніх батьків. Ваші діти дізнаються що робити, якщо: поранився, у будинку вимкнули світло, застряг у ліфті, у будинку почалася пожежа, щось сталося під час купання, вчитися важко, друзі замислили щось погане чи пропонують спробувати наркотики, закурити або випити.
 8. Р.М. Ткач – «Сказкотерапия детских проблем»


Казкотерапія, коригуюча поведінку і настрій дитини, є одним з найбільш обережних і приємних методів виховання. Слово фантазії засвоюється надовго, тому що містить приховане навіювання. Головне, щоб казка мала відповідний алгоритм, точно спрямований на вирішення конкретної проблеми, що враховує канали сприйняття дитини і, звичайно, її інтереси.
Книга розкриває секрети психологічної допомоги дітям від 3 до 10 років. Автор просто і докладно передає дбайливим батькам і початківцям психологам знання, приклади та рекомендації для вирішення багатьох проблемних ситуацій за допомогою терапевтичних казок.

9. Януш Катерина Мерви Линдман «Как я появился на свет».
Що відбувається в животі у мами довгі дев’ять місяців? Як виходять хлопчики і дівчатка? Звідки дитина знає, коли їй народитися? Ця книжка – подорож у таїнства життя. Всі діти скоюють цю подорож, але ніхто з них не пам’ятає про неї… Настала пора прочитати книгу “Як я з’явився на світ” і пройти цей шлях.
 

 

 

 

 

 

Список психологічної літератури для батьків

До вашої уваги література для “читаючих” батьків. Тут зібрані найкращі книги з психології про виховання. Автори в доступній формі, з прикладами, поділяться з вами секретами успішної взаємодії з дітьми.1. Амонашвили Шалва “Как любить детей”
Я зрозумів, що дітей треба любити не тільки красиво, але з почуттям глибокої відповідальності за їхнє майбутнє, їх треба любити всім своїм життям, треба любити їх постійно. А це означає – піклуватися про них, про кожного з них, не тішити їх байками про “світле майбутнє”, а вдихнути в них мужність боротися проти темряви, вчити їх самостійно будувати, покращувати життя для себе і для інших». Такий висновок автора книги – Ш.А.Амонашвілі, який зробив спробу осмислити своє багате педагогічне життя з метою простежити за зародженням і становленням в ньому любові до дітей.


2.  Амонашвили Шалва “Искусство семейного воспитания” Дитина не аморфна маса, а істота, що таїть у собі сили, рівних яким не знайти на всій планеті. Ця прихована в дитині сила духу, розуму і серця, якщо її довести до досконалості, стане надсилою, здатної перетворювати, збагачувати, прикрашати все навколо – і на Землі, і в Космосі, і в ньому самому. Але суть в тому і полягає, що які б сили не таїлися в дитині, сам вона нічого не зможе в собі розвинути, не зможе навіть встати на ноги, не кажучи вже про піднесення до людини. Зробити диво: зробити, виховати, створити з неї людину – серйозне завдання для мудрих, люблячих дорослих, і в першу чергу для тат і мам.

3. Бурбо Лиз “Отношения родитель-ребенок” 


У цій книжці Ліз Бурбо приділяє увагу найважчим і разом з тим найпоширенішим проблемам і конфліктам, що виникають між батьками і дітьми. Всі питання розділені на два класи – з позиції дітей і з позиції батьків. Прості і чіткі відповіді автора роблять книгу не тільки легкою та цікавою, але і вельми корисною у практичному відношенні.


4. Гиппенрейтер Ю.Б. “Общаться с ребенком. Как?”
Як побудувати стосунки з дитиною? Як змусити її слухатися? Чи можна виправити стосунки, якщо вони зайшли в глухий кут? Ви знайдете відповіді на ці та інші питання, дізнаєтесь, як вирішувати їх на практиці у вашому житті. Психологи можуть рекомендувати дану книгу для читання батькам-клієнтам, адже в ній дуже просто і доступно описані головні принципи і ази виховання.5. Гиппенрейтер Ю.Б. “Общаться с ребенком. Так?”
Ця книга розширює і поглиблює теми попередньої книги автора, яка стала лідером продажів завдяки рідкісному поєднанню наукової глибини і ясності викладу.
У новій книзі обговорюються, розбираються і пояснюються численні запитання, які хвилюють батьків: “Як виховувати? Як привчати до дисципліни? Як карати? Як змусити добре вчитися?”


                                                    

 6. Голутвина В.В. “Как победить детские страхи”
Чому тато, завжди такий добрий і ласкавий, так СТРАШНО кричить на маму? Чому мила собачка сусідів раптом кинулася зі страшним гавкотом? Чому крісло ночами перетворюється на страшне чудовисько? Величезний, різноманітний світ оточує дитину. У ньому стільки нез’ясовного, незрозумілого, що породжує страх. Ваша увага, турбота, бажання вислухати і зрозуміти не дадуть дитячим страхам розвинутися в фобії і неврози, розвіють їх як дим. Незамінним помічником на цьому важкому шляху стане дана книга з конкретними порадами та рекомендаціями.
 


7. Друкерман Памэла “Французские дети не плюются едой”
 Французьким батькам вдається виростити щасливих, ввічливих і слухняних дітей, не жертвуючи при цьому своїм дорослим життям. Чому французи, на відміну від нас, не проводять частину ночі в спробах заколисати своїх малюків? Чому вони не втручаються, коли дорослі спілкуються, і не влаштовують істерик в магазинах іграшок? Чому спокійно поводять себе в ресторанах, їдять дорослі страви і здатні без скандалу вислухати батьківське “ні”? Француженки обожнюють своїх дітей, але не дозволяють їм погубити свою фігуру, кар’єру і соціальне життя. Навіть з грудними дітьми вони виглядають модно і сексуально. Як це їм вдається? Американська журналістка Памела Друкерман, яка живе в Парижі з чоловіком-англійцем і трьома дітьми, досліджувала феномен французького виховання. У неї вийшла дуже особиста, жива, повна гумору і одночасно практична книга, яка розкриває секрети французів, чиї діти прекрасно сплять, добре їдять і не допікають своїх батьків.

8. Зажигина М. А. «Чего не стоит делать родителям, но что они все равно делают».
 Автор – професійний дитячий і сімейний психолог, багато років консультує батьків, – пише про основні психологічні проблеми, що виникають у дітей дошкільного віку (від народження до 6-7 років). Опис кожної проблеми включає в себе аналіз причин її виникнення, типових помилкових дій батьків, несприятливих зовнішніх умов, що посилюють ситуацію, а також наслідків помилок і можливих способів подолання проблем. Звідки беруться проблеми і до чого вони можуть призвести? Яка батьківське поведінка провокує їх виникнення? Чого не варто робити батькам, щоб не погіршувати ситуацію? І головне: як долати труднощі і вирішувати проблеми? Про все це розмірковує автор книги. В кінці кожного розділу наводяться відповіді на запитання батьків з даної теми.


9. Ибука Масару «После трех уже поздно»
Автор цієї книги, до речі засновник корпорації SONY, зайнявся питаннями раннього розвитку неспроста – його власна дитина відставала у розумовому розвитку. В результаті досвіду, набутого у вихованні та навчанні своєї дитини, за допомогою фахівців він заснував «Асоціацію раннього розвитку» та школу «Навчання талантів», написав цю книгу і став одним з найвідоміших спеціалістів світу в галузі раннього розвитку дітей.

 


10. Корчак Януш «Как любить ребенка»
Книга відомого польського лікаря, педагога і письменника Януша Корчака “Як любити дитину” дає яскраве уявлення про істотні риси його педагогічної концепції. Корчак стверджує, що виховання, засноване на повазі до особистості дитини, безоціночне, безкорисливе і має виходити тільки з інтересів розвитку самої дитини. Саме так можна навчитися любити дітей по-справжньому.


 

11. Латта Найджел «Сынология. Матери, воспитывающие сыновей»
Найджел Латта в кращих традиціях Шерлока Холмса і його дедуктивного методу переходить від загальних порад щодо виховання дітей та підлітків до часткового – вихованню хлопчиків матерями. При цьому не важливо, йдеться про матерів-одиначок або про повні сім’ї. І не важливо, про який вік хлопчиків ми говоримо. Дана книга розглядає специфічні особливості саме хлоп’ячої фізіологи, мислення і виховання.

12. Латта Найджел “Дочковедение. Отцы, воспитывающие дочерей”
Чого хочуть для своїх дочок всі батьки? Чи важко знайти з дівчатками спільну мову? Як стати для дочки опорою і при цьому навчити її бути самостійною? Ви – стурбований батько, спантеличений дідусь чи опікун, чиїм турботам доручили чужих дочок? Значить, ця книга для вас.
«Дочковедение. Отцы, воспитывающие дочерей”- книга знаменитого психолога Найджела Латта. Його методика: реальні рішення, засновані на практичному досвіді, ефективна стратегія замість гасел і банальностей, а також незмінне почуття гумору, яке виручає навіть у безвихідних ситуаціях.

 

13. Латта Найджел «Пока ваш подросток не свел вас с ума».
Автор розповість вам про те, як вижити в сім’ї з підлітком і залишитися при цьому в здоровому глузді. Він підкаже вам, що робити, коли ви вже просто на межі відчаю. Ця книга – як візит до будинку першокласного психотерапевта. Неважливо, в чому полягає проблема, – стратегії, описані в цій книзі, допоможуть вам зрозуміти, що відбувається з вашими дітьми і чим ви можете їм допомогти. Найджел Латта – психолог з 20-річним стажем, батько двох синів і визнаний фахівець в «безнадійних» випадках.
14. Найджел Латта Прежде чем ваш ребенок сведет вас с ума.
Мрія будь-яких батьків – маленьке чарівне миле-премиле янголятко, завжди слухняне, завжди усміхнене, яке беззаперечно виконує всі ваші побажання і вимоги. Але мрія, як відомо, часто розбивається об реальність. Ми їх дуже любимо, але іноді просто готові … Ну, загалом, самі знаєте, на що ми готові. Книга новозеландського практикуючого психолога з 16-річним стажем, справжнього фахівця по «безнадійним» випадкам і одночасно успішного батька двох синів Найджела Латта покликана допомогти уникнути подібної ситуації. Книга призначена для зневірених батьків, а також для тих, хто хоче уникнути подібного розвитку подій.


15. Ледлофф Ж. «Как вырастить ребенка счастливым»
Жан Ледлофф провела два з половиною роки в глибині джунглів Латинської Америки разом з індіанцями племені екуана. Спілкування з цими людьми справило на неї таке сильне враження, що Жан відкинула західні уявлення про те, як людина повинна жити і виховувати дітей, і написала цю сенсаційну книгу, що стала бестселером у багатьох країнах світу. Жан підводить нас до розуміння того, що щастя – природний стан кожної людини; ми втрачаємо благополуччя тільки через непорозуміння наших істинних потреб та через неправильне виховання дітей. Жан пристрасно закликає нас прислухатися до інтуїції, розібратися в собі і забезпечити нашим дітям міцну емоційну основу, з якою можна прожити щасливе і радісне життя.

16. Млодик Ирина «Книга для неидеальных родителей или жизнь на свободную тему»
Ця книга – не посібник з експлуатації приладу під назвою “дитина” , це роздуми і спостереження досвідченого психолога, який працює з дорослими і дітьми, чиї долі , історії та приклади можуть допомогти кожному, хто хоче виростити щасливу людину, яка творить власну долю, вона про те, що треба не виховувати, а жити люблячи.                                                                                                       

 

17. Мурашова Екатерина «Понять ребенка:Психологические проблемы ваших детей”».  
Книга розкриває проблеми виховання і психологічного розвитку дітей дошкільного та шкільного віку. Спираючись на точні рекомендації автора, батьки зможуть вирішити, в яких випадках слід звернутися до фахівця, а коли проблему можна вирішити самостійно. Видання покликане допомогти батькам не тільки виростити психічно здорову дитину, але й сформувати розвинену сучасну особистість з хорошим життєвим потенціалом.


  

18. Некрасовы Заряна и Нина «Перестанте детей воспитывать – помогите им расти»
Ця книга – голос на захист батьків, замучених нескінченними порадами, почуттям обов’язку, відсутністю часу і сил на “виховання”. Автори пропонують залишити цей важкий і, загалом, неприємний процес і почати дружити зі своєю дитиною, розуміти її, дихати нею, просто любити. Власне, в книзі і немає жодної поради і правила, але є багато тестів, ігор і віршів. А ще є ключі-підказки батькам на кожен день і майже на кожну ситуацію. Але вони тут не для того, щоб ви робили все “по книзі”, а щоб дорослі побачили світ так, як бачать його діти, – і навчилися у них бути щасливими і радісними саме зараз (а не тільки після зарплати :)
 

19. Санаев Павел “Похороните меня за плинтусом”.
Повість про восьмирічного хлопчика Сашу Савєльєва, який живе у бабусі з дідусем, бо бабуся не довіряє виховання дитини своїй дочці. Вона ненавидить і засуджує «безпутну» дочку, що знайшла нового чоловіка. Її жорстока «любов» до онука, більше схожа на ненависть, виростає з бажання мати слухняну живу ляльку, яку можна опікати, лікувати і карати. Ця «самовіддана» турбота допомагає їй відчувати власну значимість і гостріше упиватися власним «стражданням», заподіювані брехливими, черствими і невдячними оточуючими (включаючи хлопчика). Дитина, якого вона в безперервному режимі вчить ненавидіти мати, погано піддається цій обробці свідомості і намагається вирватися з-під преса домашньої тиранії.
 
20. Фабер Адель, Мазлиш Элейн «Как говорить, чтобы дети слушали, и как слушать, чтобы дети говорили»
Ця книга розповідає про те, ЯК правильно спілкуватися з дітьми (від дошкільнят до підлітків). Ніякої нудної теорії! Тільки перевірені практичні рекомендації та маса живих прикладів на всі випадки життя! Автори – всесвітньо відомі фахівці в галузі відносин батьків з дітьми – діляться з читачем як своїм власним досвідом (у кожної – по троє дорослих дітей), так і досвідом численних батьків, які відвідували їх семінари.
 


21. Адель Фабер, Элейн Мазлиш «Братья и сестры. Как помочь вашим детям жить дружно»
Після неймовірного успіху бестселера “Як говорити, щоб діти слухали, і як слухати, щоб діти говорили” читачі з різних країн почали надсилати листи А. Фабер і Е. Мазліш з проханням написати окрему книгу про взаємини братів і сестер. Батьки двох і більше дітей писали, що втомилися від нескінченних дитячих сварок, бійок, суперництва, що вони намагаються бути справедливими, але хтось з дітей все одно відчуває себе обділеним. Завдяки цій книзі ви допоможете своїм дітям: навчитися виражати негативні почуття, не завдаючи болю оточуючим; припинити ворогувати між собою і самостійно приходити до компромісу; бути самими собою, не порівнюючи себе з братами і сестрами. 


22. Адель Фабер, Элейн Мазлиш «Как говорить с детьми, чтобы они учились»
Унікальні стратегії спілкування, прості і доступні діалоги і прекрасні комікси допоможуть батькам і вчителям зрозуміти як привчити дітей до зосередженості, самодисципліни і зробити з них відмінників в навчанні і в житті. Завдяки цій книзі ви дізнаєтеся, як: розвинути увагу та інтерес до навчання, досягти взаєморозуміння, не вдаючись до покарань і погроз, допомогти дитині налагодити відносини з однокласниками та вчителями, привчити до дисципліни і відповідальності, мотивувати дитину на успіх і прищепити їй лідерські якості.


 


23. Адель Фабер, Элейн Мазлиш
«Как говорить, чтобы подростки слушали, и как слушать, чтобы подростки говорили»

В своїй новій книзі автори показали, як, використовуючи свою знамениту методику спілкування, знайти контакт з дітьми перехідного віку, побудувати з ними довірчі відносини, говорити на такі складні теми, як секс, наркотики і зовнішній вигляд, допомогти їм стати незалежними, брати відповідальність за свої вчинки і приймати зважені, розумні рішення. 


24. Фуллер Эндрю «О воспитании детей, которые плюются едой»
Якщо ваша дитина вольова, вперта, зухвала, якщо вона завжди знаходиться в опозиції до вас і до всього дорослого світу, якщо вона вважає, що завжди права, якщо вона волелюбна і, що найголовніше – розумна і талановита, значить, ця книга – для вас. Відомий практикуючий психолог, сімейний консультант, Ендрю Фуллер свою роботу присвятив тим дітям, яких прийнято називати складними. Далеко не кожен батько готовий зізнатися навіть самому собі в тому, що його дитина, яка не піддається класичному батьківському дресируванню із серії «не роби те, що погано, а роби тільки те, що добре», підпадає під категорію “важких”. Але той, хто це зробив, просто зобов’язаний скористатися порадами Ендрю Фуллера, щоб вирішити всі свої проблеми. І найголовніше, пам’ятайте, що, на тверде переконання автора, саме з таких дітей виростають люди, здатні змінити світ, бо саме в них затаїлися якості справжнього лідера.

25. Хоментаускас Г.Т. «Семья глазами ребенка»
У книзі популярно розповідається про психологічні механізми життя сім’ї. Сімейні взаємини розглядаються через призму сприйняття навколишнього світу дитиною. Автор показує, що поведінка дитини та її особистісні характеристики визначаються не тільки реальними умовами сімейного життя, але і їх сприйняттям та ступенем внутрішньої активності дитини.
1 коментар: